Neden Beyza Piliç

Beyza Piliç’in sektördeki en büyük farkı, “bayıltmadan elle kesim” yöntemini uyguluyor olmasıdır ve Beyza Piliç bu konuda Türkiye’de kendisine rakip tanımamaktadır. Uygulanan yöntemde, hem ‘bayıltmadan’ hem de ‘elle’ kesim yapılıyor olması önem arz eder.

Beyza Piliçleri, uluslararası GİMDES (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği) kuruluşu tarafından HELAL GIDA belgesine layık görülmüştür ve Beyza Piliç helal gıda markaları arasında yerini almıştır.

Beyza Piliç’in kullandığı hammaddeler firma uzmanları tarafından Beyza Piliç’e ait laboratuarlarda analiz edildikten sonra yem üretimine aktarılır ve bir güven sembolü teşkil eden Beyza markasını taşıyan bütün tavuklar sağlıklı koşullarda beslenerek yetiştirilir.

Beyza Piliçleri, üretimin tüm aşamalarında firma bünyesindeki uzman hekimler tarafından kontrol edilmektedir.

Beyza Piliçleri’nin üretim sürecinde, “soğuk su ile soğutma” yöntemine kıyasla çok daha sağlıklı olan “hava ile soğutma yöntemi” kullanılmakta, soğuk hava zincirinin kırılmamasına azami özen gösterilmekte ve ürünlerin nakliyesi, ısı değişimine duyarlı gıda maddelerinin taşınmasında kullanılan frigorifik araçlarla gerçekleştirilmektedir.

Beyza Piliç bünyesinde faaliyet gösteren entegre tesis, Sinokrot damızlık tesisleri, kuluçkahane, yem fabrikası ve yetiştirme kümeslerinin tamamı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı normlarına göre üretim yapmaktadır.

Beyza Piliç, yine kendi kurduğu ve firma bünyesinde faaliyet gösteren perakende satış mağazaları aracılığıyla da, tüm ürünlerini daha sağlıklı ve hijyenik olarak müşterilerine ulaştırmaktadır.